Vplyv hudby pri písaní

18.10.2014 20:46

 

Čo je to vlastne hudba?

Pomocou priestoru, času, zoskupených tónov a zvukov sa snaží o estetickú komunikáciu.

 

A čo je to písanie?

Je to umelecká činnosť vykonávaná v priestore a čase. Taktiež sa snaží o estetickú komunikáciu.

 

A čo sa stane, keď oboje spojíme?

Píšeme pri hudbe.

 

Písanie popri hudbe.

Atmosféra pri písaní je dosť ošemetná téma, pretože každý potrebuje niečo iné a univerzálne prostredie, ktoré by vyhovovalo každému jednoducho neexistuje.

Zatiaľ čo niekto píše výhradne pri obľúbenej kapele, niekoho to môže vyrušovať a nevie sa sústrediť.

 

Ako človek, ktorý sa aktívne venuje písaniu môžem s hrdosťou priznať, že najlepšia tvorba vzniká práve pri hudbe. Ale prečo píšeme s hudbou?

Môžem povedať, že na mňa má hudba obrovský vplyv. Nakoľko nemám nikdy premyslený dej (vždy ho vymýšľam počas písania) tak práve žáner, ktorý v tom momente počúvam, udáva vyvíjanie príbehu. Pri počúvaní niečoho agresívneho a rýchleho v texte niekto zomrie, alebo si ublíži. Avšak pri pomalých a jemných tónoch píšem jednoduché poviedky, bez smrti. Tieto poviedky sa týkajú reálneho života. A pri úvahách počúvam stále dookola symfónie bez textu, pretože ma to ruší. Čo to značí?

To znamená, že štýl hudby podvedome usmerňuje vyvíjanie deja. Respektíve, pomocou znejúcich tónov sa viem dostať do nálady, ktorú potrebujem precítiť, aby som sa dokázala vžiť do myšlienok postavy.

 

Psychológia uvádza, že popri počúvaní hudby by sme mali mať horšiu schopnosť sústrediť sa. Ale potom tu vzniká chyba. Ak sa máme menej sústrediť, tak prečo s ňou potom píše mnoho autorov? Myslím, že to je veľmi individuálne.

 

Dokonca existuje jeden spôsob priamo zameraný na takéto tvorenie. Pustíte si pieseň, ktorú počúvate dookola a popri tom píšete to, čo vás napadá. Pár psychológov tento spôsob využíva pri určovaní diagnózy.

 

A ako sa na písanie s hudobnou kulisou pozerá naša šéfredaktorka?

Rozmýšľam a myslím, že väčšinou píšem pri hudbe. Možno sú okamihy, kedy hudbu nemám zapnutú. Je to pre mňa akási kulisa, ktorá mi pomáha dostať sa do tej pravej príbehovej atmosféry. Veď aj vo filmoch máme v pozadí hudbu, niekedy mi to v tom skutočnom živote chýba. Ale našťastie existujú rádiá v obchodoch a podnikoch. Čo sa týka žánru, tak je to asi taký mix. Veľakrát využívam svoju históriu na youtube alebo playlist, ktorý som si tam vytvorila s pomenovaním „tvorenie“. Inokedy zas počúvam iba jedného autora. Závisí to od toho, koho mám v tú chvíľu chuť počúvať. Striedam soundtracky, súčasné hity, ale aj tie postaršie. Podľa mňa je hudba pripísaní veľmi motivujúca a inšpiratívna.

(Denisa Kancírová)

 

Sto ľudí, sto chutí. Zatiaľ čo jeden si písanie v tichu nevie predstaviť, iný sa bez toho nezaobíde. A ako to je u vás?

 

S pozdravom,

Dominika Hubková

 

 

Kontakt

Časopis Abdon

casopisabdon@gmail.com

Vyhľadávanie

Fotografia použitá podľa Creative Commons FarbenfroheWunderwelt  © 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode