Ahojte,
vítam vás v novom roku plnom dobrodružstiev a nových zážitkov. Hoci sme sviatky strávili na blate, tak zopár januárových dní nám prinieslo snehovú pokrievku a verím, že nejedného z vás potešila. Veru, tá naša matka príroda je rok od roka nevyspytateľnejšia, ale ja dávam teplejšiemu počasiu zelenú, nemám rada vlhko. No, keď už máme za sebou ten Nový rok, poďme sa pozrieť aj na nové číslo s výstižnou témou mesiaca: Predsavzatie.
Tradične začíname editoriálom šéfredaktorky –DNA- s jej želaním všetkého dobrého do roku 2016. Stotožňujem sa s tým čo napísala a taktiež mám veľkú túžbu zažiť s Abdonom ešte mnoho chvíľ a prečítať si viac z tvorby ostatných členov Abdon tímu.
Skokom sa presúvame k téme mesiaca a tou, ako som už vyššie poznamenala, je Predsavzatie. Priznám sa vám, že na túto tému, hoci som sama neprispela, som sa naozaj tešila a som zvedavá, čo autori napísali.
Pozrime sa teda na prvé dielo od Bociana: Predsavzatie o odvahe a sne. Jedná sa o báseň s povzbudivým účinkom a ako vždy jej nemám čo vytknúť. Veľmi dobre sa mi čítala a na jej konci, som sa neubránila ľahkému úsmevu.
S ďalším dielom sa nám hlási Katarína Odlerová a jej Predsavzatie. Nuž, povedala by som, že týmto dielom autorka naráža na to, že ľudia si často dávajú predsavzatia, ktoré nesplnia a čakajú, že sa splnia mávnutím čarovného prútika sami. To však len podrýva skutočný význam slova Predsavzatie a mali by sme drieť na tom, čo chceme zmeniť.
Maťka prispela fotografiou, ktorá značí jasný začiatok a má pekné a veselé predsavzatie. Držím palce Maťka, nech ti tá náladička vydrží.
Po fotografii nastupuje na scénu Romanus Von Rayne so svojím dielom Rany myšlienok, Tieňa zo sveta za svetom. Ocitáme sa v roku 3599 v postapokalyptickom svete, v ktorom vládne technika a atmosféra je zničená. Ľudia žijú pod narýchlo vyrobenými clonami, ktoré však nebránia kyselinovému dažďu, aby naďalej zabíjal obyvateľov, rastliny a zvieratá. Neustále sa stenčujúca ľudská populácia hľadala východisko z depresívneho a temného prostredia v ktorom ich clona držala a tak vyvinuli virtuálnu realitu, ktorá aspoň na čas spojila programátorov z celého sveta. Tento druhý svet poskytuje ľuďom ilúziu normálneho života a pocit, že majú ešte dôvod k vlastnému bytiu.
Viac vám však neprezradím, stojí to za prečítanie a tak sa do toho pustite a dajte tomu šancu. Za zmienku ešte stojí fakt, že okrem zaujímavého sci-fi príbehu tu nájdete aj básne a množstvo úvah.
Z témy mesiaca sa vrhneme na rubriku Seriál, no v tomto čísle sa nám tu predstaví len Laya Mei s 9. kapitolou Novorodená zo série Pod krídlami noci. Lovci sa vydali po stopách upíra, ktorý uniesol mladú študentku. Našťastie Ichiho stopárske schopnosti priviedli ostatných až k prístavným dokom, kde upír skryl svoju obeť. Po zmarenom momente prekvapenia sa začína boj o život mladej dievčiny. Naši hrdinovia si však kladú otázku: „Je ešte čo zachraňovať?“
Prechádzame k Vlastnej tvorbe, ktorú otvárame dielom Kvapky o živote od Bociana. Hľadanie lásky je krásna i bolestivá skúsenosť. No máme teda hľadať, alebo radšej čakať? Toť otázka, čo všetkého v živote sa dotýka.
Ďalším autorom v tejto sekcii je Romanus Von Rayne a jeho Maska červenej Smrti: Pád kláštora. Umenie je droga, doživotná závislosť. A tento príbeh vám rozpovie umelec z malého špinavého hostinca so svojou lýrou.
Nasledujúca báseň Polnočné prázdno je od autorky Elizabeth. Jedná sa o peknú temnejšiu báseň.
Romanus Von Rayne si pre vás ešte pripravil zaujímavé básne Zlomok pseudo estetickej transúvahy a Filozofovanie nad krízou kolegyne.
Januárové číslo uzatvára v sekcii Stáž Laya Mei so svojou Recenziou na anime Ookami Kakushi s ilustráciou.
A ja sa na vás budem tešiť znova o mesiac s ďalším mesačným súhrnom časopisu Abdon.
-Laya Mei-
(stážistka)