Ako zapracovať Mikuláša do scifi a fantasy príbehu

13.12.2015 20:37

Povedzme si na rovinu, čo vás asi tak napadne pri prečítaní názvu tejto témy? Ja osobne som mala veľmi zmiešané pocity. Ide o to, že Mikuláš už svojím spôsobom patrí do fantasy, aspoň ja by som si ho tam zaradila. Do deja ho môžeme zakomponovať rovnakým spôsobom ako akúkoľvek inú postavu, záleží len na kreativite autora. Takže z môjho pohľadu, to jediné, čo sa tu dá riešiť, je samotná charakteristika týchto žánrov a vykreslenie ich rozdielov. No aby sa nepovedalo, tak vám uvediem nejaký ten praktický príklad.

Ako prvé si charakterizujme Mikuláša. V našom svete si ho predstavujeme ako milého deduška, ktorý nám dáva sladkosti či uhlie v závislosti na tom, ako sme sa počas roku správali. Z toho si môžeme vyvodiť, že u nás je Mikuláš niečo ako symbol spravodlivosti pre deti a dorast, no v našom fiktívnom svete sa nemusíme držať toho, čo poznáme. Prirodzene, ak chceme aby si čitatelia nášho Mikuláša stotožnili s tým, ktorého poznajú, tak mu musíme zachovať aspoň niečo z jeho hlavných čŕt, či ponechať mu úlohu dobrodinca, to však neznamená, že nás Mikuláš nemôže byť potetovaný motorkár s holou hlavou, ktorý si vzadu na motorke nesie vrece bonbónov. Môže byť čímkoľvek, kýmkoľvek chcete, záleží len na vás.

Scifi:

Ako všetci vieme, tak scifi sa spravidla odohráva v budúcnosti a opiera sa o znalosti súčasnej vedy a techniky a o predpoklady jej vývoja.

V závislosti na tom môže byť náš Mikuláš vesmírny pirát/android cestujúci časopriestorom, ktorý chráni ľudí žijúcich na Marse. K dispozícii má laserové oči, odnímateľné robotické končatiny na raketový pohon, či vrece plné výbušného uhlia...

Fantasy:

Fantasy patrí u mňa k najobľúbenejším žánrom, lebo poskytuje takmer bezhraničnú slobodu. Určite každý vie, aké sú jeho rysy, ale aj tak vám napíšem aspoň tie najzákladnejšie. Dej sa odohráva vo fiktívnom svete plnom magických schopností bez použitia „high-tech“. V deji ako postavy vystupujú mytologické stvorenia, či celkom vymyslené nové rasy, fantázii sa medze nekladú a môžete si stvoriť svet s jeho obyvateľmi od úplných základov alebo môžete spojiť neskutočné s reálnym.

Hlavná myšlienka býva často vážna a zaoberá sa ľudskými hodnotami, emóciami alebo sociálnymi a politickými problémami.

V tomto prípade je Mikuláš čarodejom z Podsvetia. Podsvetie je krajina nachádzajúca sa v podzemí pod naším svetom. Prežili tu rasy neschopné prispôsobiť sa životu na povrchu. Žijú tu národy čarodejov, škriatkov, trolov, ale aj upíri, salamandry, vodné žienky a nepokojní duchovia. Iný svet, iné pravidlá a život v temnote. Mikuláš je v tomto svete tulákom a svojimi kúzelnými dobrotami môže liečiť, ale aj spôsobovať otravy. Zažíva rôzne dobrodružstvá a na svojej ceste rieši mnoho problémov. Môže byť spasiteľom, ktorý všetkých vyvedie na svetlo a ukáže im, že život vo svetle nie je taký zlý, aký si ho obyvatelia Podsvetia predstavovali. Môže ich uvrhnúť do ešte väčšej temnoty ako zlý vládca a vytvoríme hrdinu, ktorý sa ocitne v Podsvetí, alebo v ňom vyrastal ako príslušník nejakého národa. Všetko je to na vás, na vašej fantázii.

 

-Laya Mei-

(stážistka)

 

Kontakt

Časopis Abdon

casopisabdon@gmail.com

Vyhľadávanie

Fotografia použitá podľa Creative Commons FarbenfroheWunderwelt  © 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode