Ako skĺbiť školu a blog

20.10.2015 15:03

Teda, poviem vám, že napísať článok na túto tému je pre mňa neľahká úloha. Už je to nejaká tá doba, čo som opustila školské lavice, ale myslím, že ak si to aj preklasifikujem vo svojej hlave na Ako skĺbiť prácu a blog, výsledok bude rovnaký, prinajmenšom veľmi podobný. Zároveň sa vám musím priznať, že hoci blogujem od štrnástich rokov, tak som naozaj neporiadna blogerka. Na rozdiel od väčšiny blogerov sa venujem viacerým projektom súčasne a mnohé z nich aj mesiace stagnujú, než sa k nim vrátim. Pre mňa je blogovanie spôsob sebarealizácie a odpočinku, no som nestála a zastávam názor, že nič sa nemá robiť nasilu a z donútenia. Som teda ako včielka a moje blogy sú kvetmi, ktoré opeľujem na základe inšpirácie, nie povinnosti. No dosť bolo o mne, vráťme sa k hlavnej téme tohto článku - Ako skĺbiť školu a blog.

 

Robila som si po nete malý prieskum, kde sa veľké množstvo blogerov sťažuje na to, ako popri škole nemajú čas nič napísať. Ja si však myslím, že všetko sa dá, keď sa naozaj chce.

Pre mňa je dôležité splniť si všetky povinnosti skôr, ako si po náročnom dni vydýchnem. Kým som takpovediac naštartovaná. Tak tomu bolo aj so školou. Domáce úlohy som si zvykla robiť v škole počas prestávok ešte v deň ich zadania a doma som od nich mala pokoj. Nebola som pritom žiadna bifľoška, len priemerná študentka. Na písomky som sa tiež učila v škole, doma som učivu venovala pozornosť len výnimočne. Čím som úspešne separovala svoj “pracovný“ život od toho súkromného a mohla som blogovať do zblbnutia. Zväčša som sa takto vyhla konfliktu záujmov. Škola je totiž pre slušný život dôležitá, bez riadneho vzdelania je ťažké nájsť si prácu a zaistiť si slušný život. Vzdelanie nemôžeme ignorovať v záujme vlastnej budúcnosti. Takže vám navrhujem urobiť to, čo som robievala ja. Rýchlo si povinnosti zo školy odškrtnúť a užívať si tých pár hodín voľna, ktoré vám potom zostanú. Ak práve nemáte skúškové alebo maturitu, tak je na blogovanie more času, nemyslíte? No i tak sa všetci stále sťažujú, ako málo času majú. Takže škola asi nebude jediný problém.

 

Už sme si povedali, že školu nemôžeme len tak zanedbať pre zábavu a musíme sa skrátka zmieriť s faktom, že je, hold, súčasťou nášho života a pekných pár rokov v ňom ešte zostane. Počas svojej cesty blogmi som narazila skôr na to, že blogerom sa nedarí blogovanie zaradiť do časového plánu v rámci koníčkov a spoločenského vyžitia teenagera. Táto doba nám poskytuje obrovské množstvo rozptýlenia a nie každý žije len pre svoj blog. Keď som tak čítala nariekanie blogerov, došlo mi, že to, čo píšu je nezmysel, pretože tu nedochádza ku konfliktu záujmov medzi povinnosťou a zábavou. Blogovanie je predsa koníček ako každý iný a patrí do kolónky zábava.

 

Takže vám teraz niečo poviem, milí blogeri: prestaňte sa na blogovanie pozerať ako na jednu z povinností, lebo sa z neho vytratí radosť aj vášeň. Ak píšete preto, lebo musíte, aby ste dodržali nejaký zaužívaný štandart, či záväzok pravidelných príspevkov, tak radšej nepíšte vôbec a dajte si pauzu. Nikomu sa nechce čítať odfláknuté, nemastné-neslané články písané z povinnosti.

 

Počkajte si na tú správnu chvíľu, keď vás dostihne múza a vaše prsty sa budú triasť nedočkavosťou nad klávesnicou. Nechajte sa pohltiť inšpiráciou a pokojne píšte i v škole. Že sa to nedá? Ako som napísala už skôr, všetko sa dá, keď sa chce. Konajte impulzívne, vezmite si papier a pero, píšte a zachyťte tú prchavú myšlienku, zachyťte jej krásu a doma ju už len prepíšte a publikujte. Verte mi, šetrí to čas, keď sa niečo píše samo a váš príspevok si zachová kúzlo okamihu. Tou najdôležitejšou vecou na blogovaní je písať preto, lebo chcete, lebo vás to baví a napĺňa. Keď sa pri písaní skutočne bavíte, tak nemáte potrebu riešiť, ako všetko vo vašom živote skĺbiť, lebo blogovanie je jeho prirodzenou súčasťou. Stačí sa len vynájsť.

 

Viem, že tomuto článku možno chýba to, čo ste hľadali. Nejaké riešenie vašej dilemy. Ale ak je pre vás blogovanie prirodzenou súčasťou života, ak si bez neho neviete svoj súčasný život predstaviť, tak poradiť nepotrebujete. Píšte tak, ako to cítite a vtedy, keď to cítite.

Pre mňa osobne je predstava, že si nenájdem aspoň polhodinku denne na to, aby som niečo napísala, jednoducho nepredstaviteľná.

 

-Laya Mei-

(stážistka)

Kontakt

Časopis Abdon

casopisabdon@gmail.com

Vyhľadávanie

Fotografia použitá podľa Creative Commons FarbenfroheWunderwelt  © 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode