Ako sa tešiť zo zabitého času alebo 4 seriály, ktoré sa nedajú prestať pozerať

08.09.2015 10:38

„Dnes sa budem učiť! Prídem domov, niečo zjem, pozriem si jednu časť seriálu a potom si sadnem nad matiku a naučím sa Realizmus v slovenskej literatúre!“

Neviem, koľkokrát a koľko z vás si už niečo podobné niekedy v živote povedalo a s entuziazmom v hlase prehlásilo, že na ďalšiu písomku sa už teraz naozaj poctivo pripraví. Lenže pani prokrastinácia je všemocná a takisto aj sila notebooku, ktorý sa drží na vašich kolenách o pol druhej v noci a prehráva 3. sériu vášho obľúbeného seriálu a vy sa na ďalšie ráno preklínate, prečo ste to jednoducho nevypli a nešli spať skôr. No ešte v ten deň stihnete ďalšie dve série. Za seba môžem povedať, že neviem, čo by som bez seriálov robila, keďže vypĺňajú podstatnú časť môjho voľného času. Preto som sa rozhodla, že vyberiem štyri, ktoré si zaručene udržia vašu pozornosť a ten čas, ktorý pri nich zabijete, vám príde perfektne využitý.

 

1. ORPHAN BLACK

Počet častí: 30x60min

Môj čas: Asi 4 dni

Seriál z americkej produkcie je zaujímavý už hneď na začiatku, kedy hlavná hrdinka Sarah na vlakovej stanici uvidí rovnako vyzerajúcu ženu, ako skáče pod vlak. Keďže je v zlej finančnej situácii, rozhodne sa, že využije ich podobnosť a ukradne jej identitu. Postupne ale začína zisťovať, že na svete je hneď niekoľko ďalších žien, ktoré sú úplne identické ako Sarah, a to so sebou prinesie asi 100x viac problémov, ako mala Sarah predtým. Všetky ženy sú totiž klony, výsledky britského experimentu, ktoré si až teraz začali uvedomovať, že ich životy vôbec nie sú také, ako si celých 30 rokov mysleli.

Aj keď sa tento seriál dá považovať za akčný a americkou produkciou aj trochu pritiahnutý za vlasy, vôbec to nevadí. Každá časť sa končí buď veľkým alebo ešte väčším cliffhangerom, každú chvíľu sa ozve nejaká dobrá pesnička a celkový dobrý dojem dopĺňa fakt, že všetky klony, ktorých sa za doterajšie 3 série objaví viac než 15, hrá tá istá herečka, Tatiana Maslany. Niekedy si to ale vôbec nevšimnete a nie je to len kvôli dobrému maskovaniu.        

 

2. SKINS (UK!)

Počet častí: 46x45min (3 generácie, každá má dve série, posledná séria ukazuje 3 postavy v dospelosti)

Môj čas: 1gen: 3 dni / 2gen: 2 dni / 3gen: asi týždeň

Tento seriál je moja absolútna srdcovka a už ani nepočítam, koľkokrát som ho videla a naplakala sa pri ňom. Každá generácia zachytáva inú skupinu teenagerov v anglickom meste Bristol, to aké majú medzi sebou vzťahy, ako chodievajú na rôzne párty a ako sa vyrovnávajú s blížiacou sa dospelosťou. Aj keď to na prvý pohľad môže vyznieť veľmi povrchne, teda aspoň to som si myslela ja, keď som sa o tom prvýkrát dopočula, opak je pravdou. Na rozdiel od ostatných seriálov zachytávajúcich 17-18 ročných ľudí, v skins sú postavy niekedy až príliš reálne a takmer v každej si dokážete nájsť niečo, s čím sa stotožníte, hlavne pre to, že každý diel je venovaný jednému členovi partie. Preto spoznáte každú jednu z postáv natoľko, aby ste zistili, že aj tá najväčšia mrcha nie je zas až taká zlá a že aj ten najväčší sukničkár môže byť úplne iný, ako vyzerá. Všetky hlavné postavy ale nehrajú 30-roční herci, ako tomu väčšinou býva, ale herci, ktorí v čase natáčania mali rovnaký vek ako ich postavy. Práve preto tento seriál odmietli vysielať hneď v niekoľkých krajinách a práve preto sa stal kultom. A tá hudba!!! A ešte niečo. Pripravte si veľa vreckoviek.

 

3. SENSE8

Počet častí: 12xcca50min

Môj čas: 1 deň

Ako takmer všetky odporúčané seriály som tento zo začiatku úplne ignorovala, čo bola obrovská chyba. Keď som ale zistila, kto má seriál pod palcom, okamžite som brala notebook do ruky a začala ho hľadať. Keďže seriál režírovali brat a sestra Wachovski, ktorí stáli za trilógiou Matrix a za mojím obľúbeným filmom „Atlas mrakov“, vedela som, že to nebude žiadna prvoplánová hlúposť. A nebola. Hľadanie online som po hodine vzdala a seriál si stiahla a bola to asi najlepšia vec, čo som mohla urobiť. Sama neviem, ako ten deň prešiel, ale zrazu bola vonku tma a ja som stále ležala v posteli a hltala každú jednu minútu. SENSE8 je skratka pre slovo sensate, čo je človek, ktorý má spoločné vedomie s ďalšími siedmimi ľuďmi po celej zemi. Dokáže cítiť to, čo oni, vidieť to, čo oni, či dokonca ovládať, čo robia. SENSE8 je príbehom práve takýchto 8 ľudí, ktorí si po desivej vízii v jednu noc začnú všímať, že sa okolo nich objavujú ľudia, ktorých nepoznajú a vidia len oni sami a občas sami nevedia, kde sa nachádzajú. Zo začiatku dosť mätúce, ale hneď, ako začnete chápať, čo týchto 8 ľudí vlastne dokáže, seriál sa tak rozbehne, že sa vám nebude chcieť chodiť ani na záchod. Všetkých 8 postáv je navyše perfektne napísaných a pre mňa je to prvýkrát, čo som si obľúbila všetky hlavné postavy. Prvá série vďaka bohu nekončí úplným cliffhangerom, takže na druhú sériu, ktorá bola oznámená len nedávno, sa nebude čakať tak ťažko ako na Orphan Black alebo Orange is the new Black.

 

4. COMMUNITY

Počet častí: 97x22min

Môj čas: mesiac aj niečo

Community je seriál dosť zvláštny, okrem toho, že je iný ako predchádzajúce 3 seriály, je iný ako každý iný sitcom, aký som kedy videla. Dej je jednoduchý. Všetko sa točí okolo študijnej skupiny, ktorú založí právnik bez licencie v komunitnej škole, ktorá má príšerné meno. Tento seriál sa vôbec nesnaží o nejaký hlbší vývoj postáv ako väčšina ďalších, ide v ňom skôr o paródie a odkazy na rôzne kultové filmy (diel venovaný Pulp Fiction a paintballová bitka v štýle Star Wars), hry (ďalší paintball v štýle Modern Warfare) a zosmiešňovanie hádam všetkého, čo sa zosmiešniť dá. Z vlastnej skúsenosti viem, že tento seriál nesadne každému a dá sa buď milovať alebo nenávidieť, žiadna stredná cesta nie je. To, ako sadne vám, však môžete zistiť len tak, že si ho pozriete, nielen pilot, ale aj niekoľko nasledujúcich dielov. Jednu z postáv hrá rapper Childish Gambino a zo seriálu je aj meme „HA GAAAAAAAAAAY“. Ak sa chcete zasmiať na vynikajúcich geekovských vtipoch, dajte Community určite šancu.

 

(ďalšie tipy: Orange is the new black, Misfits, Lost, prvé dve série American Horror Story, Boardwalk Empire)

*pozrie na hodiny, 3:49* „Čo je to spánok...?“ *púšťa ďalšiu epizódu*

 

-Maťa Paulenová-

Kontakt

Časopis Abdon

casopisabdon@gmail.com

Vyhľadávanie

Fotografia použitá podľa Creative Commons FarbenfroheWunderwelt  © 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web zdarma!Webnode