Momentálne nie je možné prihlásiť sa na stáž! Dávame si pauzu, aby sme sa mohli pripraviť na ďalšiu, v ktorej cheme poskytnúť stážistom kvalitné podmienky. :)

-DNA-

Stáž

Pre všetkých tých, ktorí sa chcú naučiť niečo nové, ktorí chcú spätnú väzbu svojej práce a takisto sa snažia dostať do pravidelného kolobehu písania je tu šesťmesačná stáž, ktorú môžete u nás absolvovať. Uviedli sme zopár otázok, ktoré by Vám mohli napadnúť. Ak v nich nenájdete všetky odpovede alebo si nebudete niečím istým, napíšte nám na náš mail alebo napíšte komentár dole na túto stránku, aby sme tým pomohli aj iným záujemcom.

Koľko trvá taká stáž?

Ako píšeme v úvode, ide o šesťmesačnú stáž. Takže šesť mesiacov. (aktuálna stáž bude trvať od júla/červenca do decembra/prosinca)

Ako sa prihlásim?

Je to jednoduché. Stačí vyplniť dotazník, ktorý je naboku na tejto stránke a potom len čakať.

Dokedy mám čakať?

Posielanie žiadostí o prijatie na stáž trvá do 30.3.2015. Ak bude prihlásených viac záujemcov, prebehne menšie výberové konanie.

Čo ak ma nevyberiete?

Nič sa nedeje, túto stáž budeme ponúkať častejšie, tak šancu budeš mať nabudúce.

Ak ma vyberiete, čo budem robiť?

Tvojou úlohou bude písať články na zadané témy, rozoberať blogy a možno sa dostaneš aj k rozhovorom. Takisto menšie administratívne a pomocné práce v rámci chodu redakcie. Tvoje práce zverejníme na stránke časopisu ale aj v samotnom časopise.

Čo z toho budem mať?

V prvom rade skúsenosti. Okrem toho získaš nových priateľov, naučíš sa písať, získaš spätnú väzbu a takisto si to môžeš vložiť do svojho životopisu (zatiaľ nemáme žiadnu dohodu s inými časopismi, ale v životopise to určite nebude vyzerať zle ;) ). Táto stáž je však bez finančnej odmeny.

Myslím, že je to priveľmi zaväzujúce.

O to sa báť nemusíš. V najhoršom prípade sa dá stáž prerušiť a pokračovať ďalej o nejaký čas. Nikto predsa nevie, čo sa stane zajtra, nie to ešte o štyri mesiace. Samozrejme, že budeme radi, ak náš stážista bude mať na to čas. Zadaná práca bude viazaná na dátumy, takže pracovný čas si môžeš rozvrhnúť ako chceš ty. Ale vždy budeme dávať deadline, inak by to nešlo (to vieme z vlastnej skúsenosti). :)

Záleží na tom, koľko mám rokov?

Nie. Dôležité je, aby si mal chuť a čas. Takisto vyžadujeme, aby si bol zodpovedný a ochotný.

Čo ak chodím do školy/do práce?

Takisto to nevadí, ale zase upozorňujeme na to, že si treba nájsť čas. Pretože ak sa na to dáš, nech už to stojí za to. Nechceme predsa držať miesto niekomu, kto by mal na to viac času ako ty a mohol by to potrebovať viac ako ty.

Musím byť mužského pohlavia? Všetko je to písané pre mužský rod.

Nie, nemusíš. Len sme si trochu zjednodušili prácu a písali všetko v mužskom rode. Radi privítame aj ženské pohlavie!

Ak si budem hľadať prácu v časopise, môžem sa odvolať na to, že som absolvoval stáž v Abdone?

Áno, môžeš. Radi ti vystavíme list pre tvojho budúceho zamestnávateľa. Ale ako sme vyššie spomínali, nie je isté, či to budú brať ako ozajstnú stáž. Budeme sa však snažiť, aby sme sa k tomu časom dopracovali. Ale ako skúsenosť ti to zo životopisu nezoberú.

Ešte nemám 18 rokov, môžem toto všetko robiť?

Áno, môžeš. Nezdierame ľudí, ide predsa o dobrovoľnísku činnosť. Ale určite je dobré, ak to oznámiš rodičom a tí to odsúhlasia. Takisto nevylučujeme, že budeme chcieť od tvojich rodičov súhlas. Nechceme predsa, aby si niečo robil poza ich chrbát.

Koľko stážistov si naraz vyberiete?

Toto je ťažká otázka. Uvidíme podľa záujmu. Samozrejme, že pôjde o jedného alebo o dvoch stážistov. Bližšie informácie včas poskytneme na našich sociálnych sieťach a samozrejme aj tu.

Mám otázku/pripomienky

Dátum 22.05.2018
Vložil Exchangevau
Titulok Exchange: Vanilla, Onevanilla, Visa Gift, MasterCard Gift Card, Virtual Cards, BMo Gift Cards, Bitcoin, Litecoin, Ripple and other cryptocurrency

Our service was created to serve all people willing to make fast, secure and reliable buy, sell or exchange operations with e-currency. Our team consists of experienced players of e-currency exchange market, striving to provide high-level of work to our clients. Our staff members have more than 3 years of experience in financial sphere.

Our service with mostly used exchange directions:

Exchange: Vanilla, Onevanilla, Visa Gift, MasterCard Gift Card, Virtual Cards, BMo Gift Cards, Bitcoin, Litecoin, Ripple and other cryptocurrency

PCS coupon/voucher ,Neosurf, Paysafecard, Bitcoin, Solidtrustpay, SEPA, Webmoney, Perfect Money, Skrill / Moneybookers, Yandex, Paypal,WMZ , Yandex, and otherContacts:

Whatsapp: +380983073951

Telegram: @Exchangevouchers

email: zikolinse@gmail.com

Tags:

vanilla to bitcoin, green dot, virtual cards to bitcoin, visa/mastercard to bitcoin, pcs mastercard bitcoin, neosurf to bitcoin, sepa to bitcoin, paysafecard to bitcoin, webmoney to bitcoin

Dátum 22.05.2018
Vložil toms218
Titulok opryski działek

Hello. And Bye.

Dátum 20.05.2018
Vložil Akikostorn
Titulok New package XRumer 16.0 + XEvil solving more than 8400 type of CAPTCHAs

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil":
captchas breaking of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

Dátum 19.05.2018
Vložil Akikostorn
Titulok Revolutional package XRumer 16.0 + XEvil 3.0 recognize of captchas Google, Facebook, Captcha.Com, SolveMedia, Bing

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil":
captcha solving of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

Dátum 19.05.2018
Vložil ZavialTRaktorvug
Titulok Лайфхак - как устроиться на достойную работу с достойной зарплатой!?

Дорогие друзья!


Dátum 18.05.2018
Vložil Waltertuh
Titulok The Foolproof Appliance Furniture 3d Models Strategy and Outstanding Collection of Animated Humans 3D Models You Can Find in 2018

A Secret Weapon for 3d Models

3D modeling may be useful military simulations too. Architectural 3D modeling lets have got an early view of design and therefore, you will get benefited by having several 3D modeled design options to select straight from. Models made by MEP designers might not be spatially accurate enough during the early phases. It might not possible to create models for each and all of the plan, causing an incomplete general pretty accurate picture.

There are two major methods for creating 3D models in Blender animations. Often 3D models end up being good evaluate certain crucial things including product information, its manufacturing expenses, and designing concept. Nowadays 3D models are attending to be essentially the most effective tool utilized for marketing any kind of solution or are they a firm or any industry it may be. Such 3D models will be simplest process of spell out how building structure will look from various angles and views. Stereoscopic 3D models may also be customized. Functional 3D models are made with the bottom up, 1 layer simultaneously.

You are able to sell 1 3D model repeatedly and once more! 3D models may be applied for educational purposes generally. Utilizing 3D models on a world-wide-web site is more inclined to capture the eye of any client.

How to Get Started with 3d Models?

3D modeling may be employed for military simulations too. Architectural 3D modeling lets may an early view of design and therefore, you are able to get benefited by having several 3D modeled design options to select at the hands of. Models made by MEP designers might not be spatially accurate enough during their early phases. It might never be possible to create models for each and all of the plan, causing an incomplete general vision.

There are two major methods for creating 3D models in Blender still renders. Often 3D models end up being beneficial to evaluate certain crucial things including product information, its manufacturing expenses, and designing concept. Nowadays 3D models are progressing to be the most effective tool utilized for marketing any sort of solution appealing firm or any industry it might be. Such 3D models would be the simplest procedure spell out how building structure will be looking from various angles and views. Stereoscopic 3D models may additionally be customized. Functional 3D models are made from the bottom up, 1 layer at one time.

You are able to to sell 1 3D model repeatedly and another time! 3D models may double for educational purposes definitely. Utilizing 3D models on an internet based site is more inclined to capture a persons vision of a prospective client.

3d Models Fundamentals Explained

3ds Max renderings are popular in the discipline of architecture. Attention-grabbing animation will assist you to go quite a distance is actually 3D modeling, you can get to reveal your clients how your product functions. 3D animation is a superb to be able to take an extremely tricky concept that would be challenging to relate verbally and turn it suitable into a simple to understand 3D image. 3D animation generally speaking refer to the art of producing and modifying the images. It takes advantage of many of the same rendering techniques that 2D animation does. So always be be wise to understanding computer 3d animation additionally to the basic fundamentals of 2D before you choose to go out and get yourself any package.

Choosing 3d Models

The processes are alike, just the particular keys and commands are different. The 3D printing procedure starts from many of projects from MIT in 2000. In truth, it is valid for most other 3D applications too.
If you're curious to see how a 3D software works, you may download a completely free one called Blender. There is actually definitely an extensive choice of totally free 3D modeling software as possible utilize to make your 3D models. Computer aided designing allows to earn modification as required and will also be able to create an actual prototype that's a precise and appropriate 3D goal. The computer at the house, the cell phone you use, the car that you drive, and the list continues on and within. The software employed in building projects varies from nation to nation.

3d Models - the Story

Almost all the 3D computer work is done with distinct kinds of animation program. The involving 3D imaging is excellent for the business that would like to present a model of item like a vehicle or a building. Using parametric 3D models compared to poly-lines helps to acquire accurate data from the project which can subsequently be used for procurement purposes.

If you are a game designer and you don’t want to spend hundreds of hours modeling then you might consider purchasing 3d models.

Of course, you will be searching for the reasonable market with top quality because video games demand many 3d models in order to start level making, for that we advise you to purchase from 3dcgstore marketplace.

You can also contact their support team and tell them the assets that you want, they will provide it in Quickly with amazing price.

You can even acquire for sounds, animation, rigging, and specification for example low poly and usable on game engines such as unreal engine 4 and so on, with a good price you will find amazingly detailed 3d models .

You can get the 3d models even for cheaper price cause if pay out with account funds you will get 3% discount if you review or share the products you will get even more discounts discounts.

In 3dcgstore marketplace, loyal customers will receive VIP gifts that worth hundreds of dollars for free.

If you like a game character and want to use it in-game design but you couldn’t find it anywhere nor design it by your self then you should visit 3dcgstore marketplace, they have designers who spend most of their time designing top favorite game characters.

If you undoubtedly professional 3d designer and you need to make cash online you must be looking for the highest commission marketplace, 3dcgstore considered the highest commission provider, over 80% return for every product you sell, you also will have personalized page and store within the site.

Dátum 15.05.2018
Vložil Financfaw
Titulok Финансовая информация

Новый источник финансовой информации: Все новости финансового мира. Форекс. Биткоин. Майнинг
***
Добавлено 13.04.2018 08:59
Ссылка на сайт [url=financist.info]financist.info[/url]

Dátum 10.05.2018
Vložil Avyddgueli
Titulok mcuzm

<a href=""></a> | [url=][/url]

Dátum 08.05.2018
Vložil easiest position for penetration
Titulok Hi! I love you!

Hi! ___123___Staz :: Abdon - online casopis___123___

Dátum 08.05.2018
Vložil Bobbydoott
Titulok Jarle Thorsen GLOBAL POWER PTE LTD

Jarle Thorsen Unaico SiteTalk, Jarle Thorsen Singapore, Jarle Thorsen SiteTalk, Jarle Thorsen SiteTalk Community Inc., Jarle Thorsen Unaico Reviews

 

Kontakt

Časopis Abdon

casopisabdon@gmail.com

Vyhľadávanie

Chcem absolvovať stáž v Abdone

Dúfame, že si si prečítal všetko na tejto stránke, aby si vedel do čoho ideš. :) Držíme palce.Fotografia použitá podľa Creative Commons FarbenfroheWunderwelt  © 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode